Eğitim Bloğu

Okul Öncesi Çocuklar İçin Matematik Becerileri: Başarıya Doğru Aşama Oluşturmanın 4 Yolu

Okul Öncesi Çocuklar İçin Matematik Becerileri

Matematik hiçbir zaman okuldaki en iyi dersiniz değilse, kendinizi okul öncesi çocuklara gelecekteki başarı için ihtiyaç duyacakları temel matematik becerilerini öğretmekten sorumlu insanlardan biri olarak hayal etmek zor görünebilir. İyi haber şu ki, bu seviyede ikinci dereceden denklemi veya kosinüsün ne anlama geldiğini hatırlamaya çalışırken takılıp kalmayacaksınız – başkalarının üzerine inşa edeceği temel bilgileri ele alacaksınız. Daha iyisi? Yeni yürümeye başlayan çocukların sayıları, şekilleri ve hatta basit denklemleri öğrenmeye ne kadar açık olduklarına şaşırabilirsiniz.

Yeni yürümeye başlayan çocuklara matematik öğretmek sıkıcı olmak zorunda değil. Aslında eğlenceli olmalı! Ve size bunu yapmanız için gereken araçları vereceğiz. Bu makale, okul öncesi çocuklar için en önemli matematik becerilerinin bazılarını açıklayacak ve her birini uygulamak için basit alıştırmalar sunacaktır.

Okul öncesi dönemde matematik becerilerini geliştirmek neden önemlidir?

Erken çocukluk dönemi eğitimcisiyseniz, erken deneyimlerin bir çocuğun beyninin mimarisi üzerindeki kalıcı etkisini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur . Araştırmalar , okul öncesi eğitimin sadece bilişsel yetenekleri değil, aynı zamanda davranışları, sosyal becerileri ve benlik saygısını da etkilediğini gösteriyor.

Bir araştırmaya göre , çocukların 10’a kadar saymasına izin veren aynı sinir ağları, daha sonra karmaşık matematik hakkında düşünmek için kullanılan ağlardır. 2 Matematikle ilgili alıştırmaları şimdi kullanarak problem çözme, mantık ve hatta kararlılığın temelini atmaya yardımcı olabilirsiniz. Bu nedenle, okul öncesi çocuklar için matematik becerilerini keşfederken, çalışmanızın bir fark yarattığından emin olabilirsiniz.

Okul öncesi çocuklarda geliştirilecek 4 matematik becerisi

Ona kadar sayabilmek önemli olsa da, matematik sayılardan daha fazlasıdır. Yeni yürümeye başlayan çocuklarınızın aşağıdaki becerileri geliştirmesine yardımcı olurken, bunun dünyayı anlamlandırmak için yararlı bir lens olduğunu göreceksiniz.

1. Numara tanıma

Sayıları tanıyabilmek, daha karmaşık matematik becerilerini gerçekleştirmenin ilk adımıdır. Dokunsal materyaller kullanarak, çocukların sayılar hakkında bilgi edinmesine ve çevrelerindeki dünya açısından değerlerini görmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Evde deneyin:

  • Numaralı seksek: Bu harika bir seçenektir çünkü basittir ve her çocuk için değiştirilebilir. Ya çocuklar onların içinden geçerken numaralandırılmış kareleri çağırmaya yardım edin ya da kendi başlarına yapmalarını sağlayın. İhtiyacın olan tek şey biraz tebeşir ve bir parça kaldırım. Ek bir bonus olarak, bu ekstra enerjiyi yakmanın kolay bir yoludur.
  • Zar oyunları: Zar, sayısal okuryazarlığı geliştirmek için küçümsenmemiş bir araçtır. Temel düzeyde, bir sayının nasıl görselleştirilebileceğini pekiştirmek için her iki taraftaki noktalar sayılabilir. Daha rahat olduklarında, sırayla zar atmayı içeren basit oyunlarla başlayın. Bir sayıya geldiğinde, zıplayan jaklar veya dönüşler gibi bir hareket söyleyin ve zardaki sayıya ulaşana kadar her hareketi sayın. Bu, çocukların sayıların farklı şekillerde temsil edilebileceğini görmelerine yardımcı olur.

2. Bire bir yazışmalar

Bu beceri, iki farklı grubun aynı sayıda maddeye sahip olduğunu fark etmekle ilgilidir. Çocuklar sayıları görselleştirmeyi öğrendikçe, çevrelerindeki şeylerle nasıl ilişki kurduklarını belirlemek önemlidir. Bire bir yazışmalar, günlük yaşamınızdaki nesneleri ve senaryoları kullanarak matematiği onlar için “gerçek” hale getirmenin harika bir yoludur.

Evde deneyin:

  • Masayı hazırlamak: Sıfırdan Üçe kadar olan bu aktivite, çocukların kendi öğrenmeleri için sorumluluk almalarına yardımcı olur. Çocuğunuzdan ailenizin her bir üyesi için bir tabak koymasını isteyerek, tabak ve insanlar arasındaki bağlantıyı görmelerine yardımcı olabilirsiniz. “Sizin için bir tane”, “benim için bir tane” vb. Vurgulayın. Ardından, toplam kaç tabak olduğunu sorun.
  • Mutfakta yardım: Mutfaktaki okul öncesi çocukları düşündüğünüzde, tüm karışıklıkların karmaşasını çok iyi görselleştirebilirsiniz, ancak çocukların sayıları hayatlarına bağlamasına yardımcı olmak için harika bir yol olabilir. Kurabiyelerinizin üstüne çikolatalar koyun. Her çerez için bir şeker, ardından toplam çerez sayısını sayın.

3. Farklılıkları karşılaştırma

Değer, boy, ağırlık ve şekil farklılıklarını ayırt edebilmek, eleştirel düşünmeyi, mekansal farkındalığı teşvik eder ve okul öncesi çocukları daha gelişmiş matematik becerileri için donatır.

Evde deneyin:

  • Şekil sıralayıcı : Çocukların bir şekil sıralayıcı ile oynayarak şekiller ve renkler arasındaki farklılıkları keşfetmelerine izin verin. Bir tane satın alın veya boş bir karton kutuya şekiller kesip evin her yerinden farklı nesneler kullanarak kendinizinkini yapın.
  • Kendinizi karşılaştırın : Çocuklarınızın ellerini bir kağıt parçasına yazmalarını sağlayın. Ardından, üstüne kendinizin izini sürün. Farklılıkları görmelerine izin verin. “Hangisi daha büyük?” Diye sorun. Neden?” Ayakkabınızın bedenini, ne kadar uzağa ulaşabileceğinizi ve hatta gölgelerinizin uzunluğunu da karşılaştırabilirsiniz. 

4. Kalıpları belirleme

Kalıplar hakkında bilgi edinmek, çocukların tahminlerde bulunmalarına, mantıksal bağlantılar kurmalarına ve sorunları çözmek için akıl yürütme yapmalarına yardımcı olur. Bu, onların öğeler arasındaki farklılıkları ve birlikte nasıl çalıştıklarını anlamalarını gerektirir.

Evde deneyin:

  • Bloklu desenler : Mavi, kırmızı, mavi vb. Gibi farklı renk bloklarıyla bir desen başlatın. Çocuktan kalıba devam etmesini isteyin. YoungMathematicians’ın bu etkinliği, çocukların kasıtlı tasarımları fark etmelerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda motor becerileri ve aynalama geliştirmelerine de yardımcı olur.
  • Şüpheye düştüğünüzde şarkı söyleyin: Çocukların kalıpları tanımasının en kolay yollarından biri şarkı ve kafiye yapmaktır. Mutlaka matematikle ilgili konular hakkında olmaları gerekmese de, çocukların saymayı , sıralamayı, karşılaştırmayı ve daha fazlasını öğrenmelerine yardımcı olacak birçok şarkı var . Arabada veya evde böyle şarkılar çalmak, matematik öğrenmeyi eğlenceli hale getirmenin başka bir yoludur.

Okul öncesi çocukları büyük düşünmeye teşvik edin

Dışarıdan bakıldığında, bu aktiviteler yeni yürümeye başlayan çocuklarla zaman geçirmenin eğlenceli yolları gibi görünebilir, ancak yüzeyin altında çok daha fazlası var. Okul öncesi çocuklar için matematik becerilerine yatırım yaparak, çocukların dünyayı anlamalarına yardımcı olacak önemli erken deneyimler geliştirmeye yardımcı oluyorsunuz. Bu, erken çocukluk eğitimcilerinin öğrencilerini güçlendirmek için sürekli olarak yeni yollar keşfetmelerinin birçok nedeninden biridir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu