Eğitim Bloğu

Fiziksel ceza tekniklerinin olumsuz etkileri

Araştırmalar, şaplak atmanın, vurmanın veya herhangi bir fiziksel cezanın çocuğunuza hem fiziksel hem de duygusal olarak zararlı olduğunu gösteriyor. Burada fiziksel cezanın olumsuz etkileri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Çocukların Büyük Duyguların Üstesinden Gelmesine Yardımcı Olmak

On yıllardır yapılan araştırmalar, fiziksel cezaların – şaplak atma, vurma, kapma – sadece çocukların davranışlarını değiştirmelerini sağlamada etkisiz olmakla kalmayıp, aynı zamanda onlar üzerinde birçok zararlı ani ve uzun vadeli etkileri olduğunu da göstermiştir. Fiziksel ceza aslında bir çocuğun davranışını iyileştirmeye yardımcı olmadığından, yetişkinler genellikle çocuğun davranışları devam ettikçe çocukta giderek daha agresif ve fiziksel hale gelir. Fiziksel ceza, çocukların daha agresif ve anti-sosyal olmasına ve ayrıca akıl hastalığına daha yatkın olmasına yol açabilir. Fiziksel ceza, çocuklara fiziksel saldırganlığın iyi olduğunu öğretir. Olumsuz duyguları ve durumları yönetmek için olumlu, etkili başa çıkma becerileri geliştirmelerine yardımcı olmaz.

… Bir çocuğun fiziksel olarak cezalandırılması, tam da kişinin istemediği duyguları harekete geçirir. Genel olarak, ilgi ve zevk almak ister. Fiziksel ceza, sıkıntı, öfke, korku ve utanç uyandırır. – Dr. Paul Holinger

Çocukların Travmatik Bir Olaydan Sonra Başa Çıkmalarına Yardımcı Olmak

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu