Eğitim Bloğu

Ekran Süresi ve Sosyal-Duygusal, Davranışsal Gelişim

Elektronik cihazlar ve ekranlar (televizyonlar, tabletler, cep telefonları vb.) Günlük hayatımızın bir parçasıdır. Öyleyse, en iyi sosyal-duygusal ve davranışsal gelişimlerini teşvik etmek için bu cihazları çocuklarımızla nasıl düzenleyebiliriz?

Çocukların ekran süresi ve elektronik kullanımı, özellikle beş yaşından önce sınırlandırılmalı ve izlenmelidir . Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızın izledikleri şeyin sosyal-duygusal ve davranışsal gelişimlerini desteklemesini sağlamak için yapabileceğiniz şeyler vardır .

Çocukların Travmatik Bir Olaydan Sonra Başa Çıkmalarına Yardımcı Olmak(Yeni sekmede açılır)

  • Çocuğunuz 18 aylık olmadan önce, ekran süresi yalnızca arkadaşlarınız ve ailenizle görüntülü sohbeti içermelidir. Çocuğunuzu görüntülü sohbet sırasında etkileşim kurmaya ve konuşmaya teşvik edin. Çocuğunuzun sevdikleriyle bu özel etkileşimden zevk almasını izlemek çok eğlenceli!

  • Çocuğunuz 18 ila 5 yaşına geldiğinde ekran süresini minimumda tutun ve yakından izleyin. Susam Sokağı ve PBS Kids gibi eğitici fikirleri ve kavramları bir araya getiren çocuk dostu programlamayı seçin. Çocuklarınız büyüdükçe, izleyeceğiniz şovları veya videoları seçmenize yardımcı olabilirler.  

  • Mümkün olduğunca çocuğunuzla birlikte şovları veya videoları izleyin, böylece şovların içeriği hakkında çocuğunuzla konuşabilir ve etkileşim kurabilirsiniz. Örneğin, karakter bir şarkı söylüyorsa, şovu birlikte izlerken şarkıyı yüksek sesle söyleyin.  

  • Çocuğunuza gösteriler veya videolar hakkında sorular sorun. Çocuğunuz karakterin ne hissettiğini düşünüyor? Videoda bundan sonra ne olacak? Karakterler başkalarına kibar ve yardımcı olan neler yaptı?

  • Bir videoyu veya şovu kapatmak bazen bir çocuk için zor olabilir. Öfke nöbetini önlemek için, başlamadan önce çocuğunuza programın veya videonun zaman sınırını söyleyin . (Örnek: “Bir video izleyeceksin, sonra oynamak için dışarı çıkacağız.”). Gösteri bitmeden önce çocuğunuza belirlediğiniz sınırı hatırlatın.

Ebeveynler İçin Problemli Çocuklara Davranış Rehberi(Yeni sekmede açılır)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu