Eğitim Bloğu

Ebeveynlik ve Davranış Yönetimi Stratejileri (Okul Öncesi)

Üç ila beş yaş arası çocuklar güçlü dil becerileri geliştirmiş ve pek çok şey yaşamış olabilir, ancak yine de davranışlarını ve duygularını nasıl yöneteceklerini öğreniyorlar. Çocuğunuz, daha fazla ortama (kreş veya okul öncesi gibi) ve insanlara (öğretmenler ve yeni arkadaşlar gibi) maruz kalarak, farklı durumlarda nasıl davranacağını ve tepki vereceğini öğreniyor.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar davranışları ve büyük duyguları ile tanınabilirler – ama okul öncesi çocuklar da öyle! Üç ila beş yaşları arasında, çocuğunuz hala dünyada nasıl gezinileceğini öğreniyor – şimdi daha fazla yeni yer ve insanla dolu bir dünya. Ebeveynler, öğretmenler ve bakıcılar, tepkileri ve etkileşimleri yoluyla bir çocuğun davranışında ve duygularında büyük bir fark yaratabilir. Tutarlılık anahtardır! Çocuğunuza yardım ederken birlikte kullanmanız için hangi yaklaşımların en iyisi olduğu konusunda çocuğunuzun bakıcıları ve öğretmenleriyle konuşun. Çocuğunuzun hayatındaki tüm yetişkinlerde aynı beklentilere ve tepkilere sahip olmak önemlidir.

Çocukların Travmatik Bir Olaydan Sonra Başa Çıkmalarına Yardımcı Olmak(Yeni sekmede açılır)

İşte üç ila beş yaş arası çocuklar için bazı ebeveynlik ve davranış yönetimi stratejileri:
  • İyiyi bulun . Çocuğunuzu iyi ya da doğru bir şey yaptığında hemen övün ya da pekiştirin – beşli çakmalar, olumlu sözler ve şefkat, çocuğunuza yaptıklarının harika olduğunu göstermenin harika yollarıdır. “Ben yaptım!” Gibi olumlu iç konuşmalarla kendilerini de övsünler. veya “Kendimle gurur duyuyorum!

  • Net beklentiler belirleyin . Çocuğunuza ne beklendiğini bildirin. Çocuğunuzun yapması gereken şeyi tam olarak basitleştirmek için “Önce … sonra…” ifadesini kullanın. Örneğin, çocuğunuz hemen bir arkadaşıyla bir oyun randevusuna gitmek istiyorsa, “Önce evde öğle yemeği yiyeceğiz, sonra gidip arkadaşınızla parkta buluşacağız.

  • Onlara sözleriyle yardım edin . Yeni başlayan kelime dağarcığına sahip okul öncesi çocuklar, ne istediklerini veya hissettiklerini açıklamak için doğru kelimeleri bulmak için hala biraz yardıma ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuza belirli durumlarda söyleyeceklerinin bir “senaryosunu” vererek yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz oyun alanındaki başka bir anaokulundan bir oyuncak kaptıysa, çocuğunuzun göz hizasına gelin ve “Üzgün ​​olduğunu görebiliyorum. “O oyuncakla bir dönüş istiyorum” diyebilirsiniz. Bunu hemen o anda uygulayabilir ve diğer durumları tartışırken de bunun hakkında konuşabilirsiniz.

  • Rutinleri öğretin. Rutinler, okul öncesi çocukların (ve sizin!) Günün beklenen kısımlarını daha az telaşla geçmelerine yardımcı olur.

  • Zaman verin . Ebeveynler genellikle okul öncesi çocuklarının hemen harekete geçmesini veya yanıt vermesini isterler, ancak okul öncesi çocukların kendilerinden istenenleri duymak ve yapmak için hala zamana ihtiyaçları vardır. Çocuğunuza bir seferde yalnızca bir veya iki yön vermeye çalışın ve ardından yönü tekrar etmeden önce kafanızda ona kadar sayın.

Çocuğun daha sessiz bir ses kullanmasını kesinlikle istiyorsanız, bunu bir soru haline getirmeyin. “Lütfen daha yumuşak / daha sessiz / içeriden bir ses kullanın” deyin. Yapabileceklerini sorarsanız, “hayır” diyebilirler veya istemediklerini söyleyebilirler. Ayrıca onlara yüksek seslerini başka bir yerde kullanma seçeneği de verebilirsiniz. “Sesli olmaktan zevk alıyor gibisin. Gidip dışarıda ne kadar sesli olabileceğimize bir bakalım!”

Ebeveynler İçin Problemli Çocuklara Davranış Rehberi(Yeni sekmede açılır)

  • Sakin olun . Sesini sabit tut. Eğer üzülürseniz, okul öncesi çocuğunuzun üzülme olasılığı daha yüksektir. Okul öncesi çağındaki çocuğunuz tonunuza ve duygu seviyenize uyacaktır.

  • Göz temasını koruyun . Talimatlar verirken veya model davranışlar verirken okul öncesi çocuğunuza bakın.

  • Çocuğunuza yapacak şeyler verin . “İşler” veya seçimler atamak, okul öncesi çocuğunuzu sorgulamadan yapmasını istediğiniz şeyi yapmaya motive edebilir. Seçenekler sunarken, bu yaş grubu için genellikle iki veya üç kişi yeterlidir.

  • Eğlenceli bir şeyler yap  . Okul öncesi çocuklar oynamayı sever . Görevleri oyunlara dönüştürürseniz, okul öncesi çocuğunuzun eğlenceye katılma olasılığı daha yüksektir. “Ayakkabılarınızı giyin!” Yerine Okul öncesi çocuğunuza “Bugün ayakkabılarınızı ne kadar hızlı giyebilirsiniz? Ne kadar sürdüğünü sayalım!

  • Zaman Aşımları. Zaman aşımları çocuklara yardım etmede her zaman etkili değildir. Bunun yerine, okul öncesi çocuğunuzun sakinleşmesi ve vücudunun ne yaptığına yeniden odaklanması için zaman ayırdığı bir “giriş” yapmayı deneyin. Örneğin, çocuğunuz blok atıyor ve çığlık atıyorsa, çocuğunuza başka bir odada mola vermek yerine, çocuğunuzdan blokları indirip birkaç dakika uzaklaşmasını isteyebilirsiniz. Bloklardan uzaktayken, vücudunu sakinleştirmek (derin nefes almak, su içmek vb.) İçin bir “zaman” alabilir ve bloklarla nasıl oynaması gerektiği hakkında konuşabilir. İlk başta, bu stratejiyi öğretmeniz gerekecek – ama muhtemelen okul öncesi çocuğunuz yakında bunu kendi başına yapmayı öğrenecek.

Çocukların Büyük Duyguların Üstesinden Gelmesine Yardımcı Olmak(Yeni sekmede açılır)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu