Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

• Okuloncesikolik.com internette öğretmenler için gerekli olan etkinlikleri, tutanakları ve gereken evrakları toparlayarak, ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir forum eğitim sitedir.
  • Merhaba okuloncesikolik.com kullanıcıları sitemize destek olmak için konulara cevap yazarak bizlere yardımcı alabilirsiniz.

Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme

Okulöncesikolik

Administrator
Yönetici

Okul Öncesi Aylık Plan Değerlendirme - Okul öncesi aylık plan – Okul öncesi eğitim kademesi için “okul öncesi aylık plan” ve “ders planları” şeklinde iki tür plandan söz edilebilir.

okul-oncesi-aylik-planlar.jpg

Aylık plan;

• Yeni programın ayrıntılı şekilde hazırlanmış olması, yıllık plan hazırlamaya ihtiyaç bırakmamıştır.
  • Bunun yerine kazanımlar ve göstergeler arasından yapılacak planlı seçimlerle “okul öncesi aylık plan” oluşturulması esası getirilmiştir.
  • Bir aylık süre içerisinde kazandırılması düşünülen hedefler ve davranışları içeren plandır.
  • Bu planda, işlenecek kavramlar, gezi-gözlem etkinlikleri, özel gün ve haftalara ilişkin etkinlikler ve bu etkinliklere ailenin katılımının nasıl olacağı yer alır.
  • Bu ana planda, belirlenen etkinliklerin nasıl uygulanacağı ve değerlendirmenin nasıl yapılacağı da ana hatlarıyla yer alır.
  • Okul öncesi eğitim müfredatı, teorik bilgilerden ziyade “kazanımlar” (hedef) ve “göstergeler” den oluşmaktadır.
  • Söz konusu müfredat, “36-48“, “48-60” ve “60-72” aylık çocuklar için ayrı ayrı hazırlanmıştır.
  • Programda “kazanımlar” ve “göstergeler” her bir etkinlik alanı için ayrı ayrı sıralamış olduğundan, ayrıca bir yıllık plan hazırlamaya ihtiyaç
  • Bunun yerine, müfredatta belirtilen “kazanımlar” ve “göstergeler“in, “aylara” göre
  • planlanmasını esas alan “okul öncesi aylık plan” kavramı getirilmiştir.
  • Hazırlanan aylık planlar “36-48“, “48-60” ve “60-72” aylık kademeler için ayrı ayrı düzenlenir.
  • Bu plan, öğretmenin bir ay için seçtiği hedefleri, davranışları, kavramları ve diğer etkinlikleri toplu olarak görmesi açısından önemlidir.
  • Aylık planın hazırlanması, bir aylık eğitim-öğretim döneminin daha verimli kullanılmasını sağlar.
Okul Öncesi Aylık Plan Örneklerine Aşağıda Linklerden Ulaşabilirsiniz.