Neler yeni

Hoş Geldiniz!

Okul öncesi kolik topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve özel mesaj gönderebileceksiniz.

Şimdi kayıt ol!

Yeni konular En çok cevaplanan En görüntülenen konu En çok begenilen

• Okuloncesikolik.com internette öğretmenler için gerekli olan etkinlikleri, tutanakları ve gereken evrakları toparlayarak, ziyaretçilerine sunmayı amaçlayan; internet üzerinde Güvenli İnternet kampanyasını destekleyen bir forum eğitim sitedir.
  • Merhaba okuloncesikolik.com kullanıcıları sitemize destek olmak için konulara cevap yazarak bizlere yardımcı alabilirsiniz.

Karınca Kararınca Okul Öncesi Eğitim Seti Yıllık Planlar

Okulöncesikolik

Administrator
Yönetici

Karınca Kararınca Okul Öncesi Eğitim Seti Yıllık Planlar -

PLANLARIN ETKİLİ OLABİLMESİ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

• Aylık planlar ve günlük eğitim plan akışları MEB Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Okul Öncesi Eğitim Programı (36-72 aylık çocuklar için) baz alınarak hazırlanmıştır.
• Aylık planlar ve günlük eğitim akış planlarının öğretmenlere örnek olması amaçlanmıştır.
• Planlarımız öğrenci merkezli olarak hazırlanmıştır. Konular her kazanım ve göstergeye yönelik olarak geliştirilmiştir.
• Her öğretmenin kendi öğrencilerinin yaş, gelişim ve çevresel özelliklerini dikkate alarak kendi planını hazırlaması esastır.
• Planlarda yer alan kazanım ve göstergelere ne sıklıkta tekrar edileceğine öğretmenler karar verecektir. • Günlük eğitim akışları uygulanırken etkinlik havuzunda yer alan etkinlikler; bir bütün olarak düşünülmeli, günlük yaşamdan deneyimlerle desteklenmelidir.
• Etkinliklerin uygulanması sırasında aktif-pasif dengesi dikkate alınmalı, farklı ortamlar, farklı materyaller kullanılarak etkinlikler zenginleştirilmelidir.
• Planlarda aile katılımı çalışmaları için örnekler verilmiştir. Öğretmenlerimizin kendi gruplarının özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda bu alandaki çalışmaları çeşitlendirmeleri tavsiye edilmektedir.
• Alan gezileri için de örnekler sunulmuştur. Bu örneklerin çevrenin ve okulun koşulları doğrultusunda değiştirilmesi ve çeşitlendirilmesi doğru olacaktır.
• Belirli gün ve haftalar MEB’in programından seçilerek hazırlanmıştır. Ancak öğretmenler mahalli kurtuluş günlerini planlarına ilave edilebilirler.
• Günlük eğitim akışlarında değerlendirme bölümü üç başlık altında doldurulmalı; öğrenme süreçlerinin sonunda belirtilen değerlendirme kısımlarında ise eğitimde başarıyı artırmak için açık uçlu sorular sorulmalıdır.
• Bazı oyunlar ve hikâyeler alıntı yapılmıştır. Başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirmeniz temennisi ile..